"Houston, do you copy?" ~ Recenze na film Gravitace

5. prosince 2013 v 15:15 | Ter. |  Pisec
Po dlouhé době jsem dostala chuť se opravdu rozepsat, a tak jsem si řekla, že zkusím udělat recenzi na film. Jedná se o jeden z letošních trháků, který do kin natáhl spousty a spousty lidí. Viděli jste už snímek, který bych nazvala one-man show nebo klidně one-woman show - Gravitaci?Snímek Gravitace se do kin po celém světě dostal v letošním roce. Se svou délkou 90 minut diváka nenudí - naopak jej udrží bdělého při poměrně rychlém sledu událostí uprostřed ničeho. Bavíme se o vesmíru. Alfonso Cuarón, režisér snímků jako Harry Potter a vězeň z Azkabanu z roku 2004 či Paříži, miluji Tě z roku 2006, ve své režiji svedl bravurní práci. Spolu s kameramanem Emmanuelem Lubezkiem, který natočil například film Potomci lidí z roku 2006, vytvořili film skvělé kvality ve formátu 3D. Dramatičnosti filmu přispívá Steven Price, který diváka donutí, aby cítil samotu, osamělost a oduševnělost hlavních postav.

Malé, ale přesto hvězdné, obsazení filmu, sloužilo zřejmě pro komerční účely, neboť jména jako Sandra Bullock, Ed Harris či George Clooney, jsou neznámá málo komu.
Ačkoli se film pohybuje hodně daleko za hranicemi reálnosti, vyburcuje diváka k tomu, aby soucítil s hlavní hrdinkou, která se po nějaké době ocitá ve vesmíru sama. Vlastní představivost jí dává sílu pokračovat dál.

Žánrově bychom film mohli zařadit do dramatu, thrilleru a sci-fi.
Také bychom jej mohli zařadit do kategorie monolog. Alfonso a Jonás Cuarónovi se zde zřejmě moc nevyřádili, neboť hlášek, které bych si zapamatovala, padlo malé množství. Gravitace totiž není film, který by byl o příběhu. Je natočený pouze pro pohlazení duše. Nazvěme to audiovizuální bonbónek. O dvou hlavních postavách se dozvídáme minimum, ale jen k jedné si můžeme vytvořit jakési emocionální pouto, neboť ta jediná ve filmu účinkuje, když se film začne rozbíhat. Můžeme to nazvat jako zprostředkování pocitů. Pohybujeme se na hranici života a smrti spolu s hlavní hrdinkou hrdinkou, přestože do našeho života vtrhla tak náhle.

A závěr k tomuto filmu?
Rozhodně se jedná o zážitek, který ale stačí shlédnout jednou. Filmařsky a režisérsky naprosto bravurně zpracováno, možná, že takovýto film je zatím jediný svého druhu.
Ale ačkoli v nás vizuální stránka přežívá po shlédnutí filmu, nemáme z něj žádné zvláštní potěšení - očekáváte, jaký závěr film bude mít, žádné hlubší téma v něm nehledejte.
Podle mého názoru nemá smysl dívat se na tento film. Žádné poučení, žádná myšlenka. Zasadila bych ho na velké plátno do kina, kde vás zvuky a obraz dokáží zabavit na celou hodinu a půl. Na obrazovce monitoru či televize zřejmě ale tento snímek nemá šanci. Kdyby ve filmu neúčinkovala Sandra Bullock, film by zřejmě ani neměl význam.

Ohodnotila bych ho 80%, avšak ani toto hodnocení není vystihující.

Viděli jste film?

Ter.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Tvůj názor na tuto webovku?

:)
:(

Komentáře

1 Saša Saša | Web | 6. prosince 2013 v 15:08 | Reagovat

Ten film musí byť super. Chcela by som si ho pozrieť :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama