Jaroslav Rudiš: Národní třída - Divadlo Feste

27. listopadu 2013 v 20:17 | Ter. |  Pisec
Národní třída divadlo feste
Jaroslav Rudiš, bývalý student našeho turnovského gymnázia, se věnuje psaní. Po gymáziu vystudoval Pedagogickou fakultu Technické univerzity v Liberci (obor němčina - dějepis). Dále studoval v Praze a Curychu. V letech 2001 až 2002 pobýval v Berlíně, kde obdržel novinářské stipendium na Svobodné univerzitě.


"Adolf Hitler mi zachránil život. Já vím co chcete říct."

Ke spisovatelství se prokousal skrze povolání coby DJ, učitel, manažer punkové skupiny, hotelový portýr a naposledy jako novinář v deníku Právo. Mimo texty prozaické tvoří také písňové.

"Klídek. Cajk."

Proslavil se svou prvotinou Nebe pod Berlínem, která vyšla v roce 2002. Román byl přeložen do sedmi jazyků, vznikla podle něho divadelní i rozhlasová adaptace a autor jej načetl také jako audioknihu. Vydal také trilogii komiksů Alois Nebel o česko-německém výpravčím vlaků, sloužícím na malé stanici v Sudetech. Alois Nebel byl v roce 2011 zfilmován technikou rotoskopie. V roce 2012 získal Evropskou filmovou cenu jako nejlepší animovaný film. S germanistou Tomášem Dimterem pro vydání připravil knihu Německá čítanka. Gutenbergova čítanka současné německé prózy.

Jeho nejnovější dílo nese název Národní třída. Jedná se o přepracovanou divadelní hru, kterou uvedlo v roce 2012 brněnské Divadlo Feste. Hlavní postavou je Vandam (přezdívka podle herce akčních filmů Jean-Claude van Damme) z pražského Severního Města.
Divadelní hru jsme také, jakožto studenti gymnázia, měli možnost shlédnout v turnovském divadle dne 26. 11. 2013. Osobně na mě tato divadelní hra působila smíšeně. Na jednu stranu se mi představení líbilo, na stranu druhou ve mně ale vyvolávalo zvláštní pocity. Možná za to mohla sprostá slova, nebo nepřiměřené oblečení herců.

"Všem měřím stejně.
Mně nevaděj bezdomáči, když nedělaj bordel.
Mně nevaděj ciginy, když nedělaj bordel.
Mně nevaděj pankáči, když nedělaj bordel.
Mně nevaděj smažky, když nedělaj bordel.
Já s nima nemám problém.
Ale když dělaj bordel, tak s nima malej problém mám."

"Původní text Jaroslava Rudiše vznikl přímo pro divadlo Feste a režie se ujal Jiří Honzírek. Ten pojal zpověď Van Damma jako monologický dialog, jehož je on ústřední postavou. Iluzi mikrosvěta a flashbacky do minulosti mu dotvářejí Tereza Richterová a Tomáš Sýkora v rolích přítelkyně, barmanky, matky, otce, kamaráda, policisty, zkrátka všeho, co se zrovna hodí. Králem situace je ale Petr Bláha jako Van Damme, který je po většinu času v duchu burlesky a karnevalu jakýmsi kabaretiérem v cylindru. Postavičkou, která vás hodlá "poučit o životě. Klídek, cajk!"

Jedno ale vím jistě. Mrazák je ta nejlepší role!

"Ale to je jinej příběh."
zdroje: wikipedia.cz, aktualne.centrum.cz

Pěkný zbytek večera,

Ter.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Tvůj názor na tuto webovku?

:)
:(

Komentáře

1 Im bitch,not you. Im bitch,not you. | Web | 30. listopadu 2013 v 17:39 | Reagovat

TER! Bola si v top blogoch dňa-v utorok! <3

2 Ter. Ter. | Web | 30. listopadu 2013 v 22:27 | Reagovat

[1]: Kde jsem se tam vzala? :O :D ani nevím!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama